Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu nedir, tedavi yöntemleri nelerdir
Paylaş
 

Bağırsak kurdunun bir diğer ismi kıl kurdudur. Kıl kurduna neden olan enfeksiyonun adı ise, enterobius vermicularistir. Bağırsak kurtları kıl kalınlığında, oldukça ince canlılardır ve birkaç santim boyundadır. Bağırsak kurtları beyaz renklilerdir, kıl kurdu en çok çocuklarda görülür fakat yetişkinlerde de görülme olasılığı oldukça fazladır.

Ailedeki birinde kıl kurdu yani bağırsak kurdu varsa diğer aile bireylerine de bulaşması olası bir durumdur. Kıl kurdu kişilerin birbirileri ile teması sonucu bulaşır ve yayılır. Dişi bağırsak kurtları, gece anüs yolu ile dışarı çıkarak makat çevresine yumurtalarını bırakır ve üremeye başlar.

Özellikle dışarıda yaşama olanakları da kuvvetli olan yumurtalar tırnak altına yerleşerek etrafa dağılır ve bulaşıcı hale gelir.

Burada kişilerin temizliklerine son derece dikkat etmeleri önemlidir, ellerin her sabah sabunlanması gerekir. Eğer yakınınızda bağırsak kurdu taşıyan biri varsa aynı yatağı paylaşmamaya, aynı giysileri kullanamaya, aynı havuda elinizi silmemeye ve hatta aynı koltuğa oturmamaya özen göstermeniz gerekir.

Çocuk yuvalarında, kreş, huzur evleri, oteller ve okul yurtları gibi toplu yaşanılan alanlarda bağırsak kurdu görülme oranı fazladır.

Bağırsak Kurdu Belirtileri

Bağırsak kurdunu anlamak için dışkıya bakmak gerekir, özellikle çocuklarda karın ağrılarına eşlik eden, makat kaşıntıları bağırsak kurdu belirtilerinden en bilineni ve en çok görülenidir. Diğer belirtileri ise;

 • Makatta gece artan kaşıntılar,
 • Uyurken salya akması,
 • Hazımsızlık ve karın ağrısı,
 • Anüs bölgesinde kızarıklık,
 • Fazla gaz problemi,
 • Şişlik hissi,
 • Mide bulantısı,
 • İştahsızlık,
 • Sürekli görülen zayıflama,
 • İdrarda yanma,
 • Vajinal akıntı.

Kıl Kurdu Hangi Sebepten Olur?

Kıl kurdunun oluşma nedeni, temizliğe dikkat edilmemesidir, özellikle bu canlılar geceleri makat bölgesine yumurtalarını bırakır, kişiler makat bölgesini kaşır ve bu yumurtalar ağız yolu ile tekrar vücuda alınır.

Özellikle bu durumda evdeki ya da diğer toplu ortamdaki kişilere yayılma oranı yüksektir. Sabah kalkınca mutlaka el ve yüz sabun ile iyice yıkanmalıdır.

Bağırsak Kurdu Teşhisi Nasıl Konur?

Öncelikle bağırsak kurdu teşhisi konması için yukarıda belirttiğimiz, belirtilerin kişide var olması gerekir. Yine kıl kurdu şüphesi olan kimseler dışkılarına baktıklarında beyaz ve birkaç santim boyundaki kurtları görebilirler. Özellikle çocuklarda yaşanan makat kaşıntıları kıl kurdunun teşhisinde önemli yere sahiptir.

Yine salya akıtan çocukların mutlaka doktor gözetimi altına alınması gerekir. Tam teşhisi koyabilmek için doktora gitmek gerekir, burada makat bölgesine yapışkan bir kâğıt yapıştırılır ve yumurtaların gözlenmesi sağlanır. Bu işlem bir deneme ile sonuç vermeyebilir birkaç defa yapılmasında tam fayda vardır.

Bağırsak Kurdu Bitkisel Tedavi

Bağırsak kurtları için evde yapılacak birçok bitkisel yöntem vardır. Bu yöntemler kurtları tam anlamı ile öldürmez ama kıl kurtlarının bağırsak duvarına tutunmalarını engelleyerek felç olmalarını sağlar ve etkisini hafifletir.

İşte kıl kurtlarına evde yapabileceğiniz kürler ve tarifler;

Bağırsak Kurdu Kabak Çekirdeği Tedavisi: çiğ kabak çekirdeğini yalnız tüketmek, bağırsak kurlarının bağırsağa tutunmalarını engeller ve tahliye olmalarını sağlar.

Bir avuç çiğ kabak çekirdeğini ezin, bunun üzerine bir kâse yoğurt ekleyin ve tekrar karıştırın karışımı sabah aç karnına tüketin akabinde bir bardak su için bu karışıma bir hafta boyunca devam ettiğinizde bağırsak kurtlarının etkisinden büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Yaban kekiği: bu kürü hamileler uygulayamaz, zira çocuk düşürücü etkisi vardır. Yaban kekiği kürü için;  yaban kekiğini çocuklara bir kaşık yetişkinlere iki kaşık olmak üzere günde iki kez yapabilirsiniz. Yaban kekiğini su ile çiğnemeden yutun bu işlem için öğlen ve akşam saatlerini tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır.

Yoğurt suyu: yoğurt suyu bağırsak kurtlarını tamamen bitiren ve bağırsaktan döken bir uygulamadır. Öyle ki eski dönemlerde en çok kullanılan ve etkisi görülen bir uygulamadır. Bunun için her sabah aç karnına bir su bardağı yoğurt suyu içmeniz gerekir. Bu sayede en iyi şekilde kurtlardan kurtulabilirsiniz.

Bağırsak Kurdu Neden Olur?

Bağırsak kurdunun oluşması için birçok etmen mevcuttur. En bilineni ise, genetik yatkınlıklardır. Bunun dışında hijyenik olmayan ortamlarda beslenmedir. Evcil hayvanlardan da parazit bulaşması oldukça muhtemeldir. Özellikle kedi ve köpek gibi canlılarda parazit oranı fazladır. Kıl kurdunun oluşmasındaki bir diğer sebep ise zayıf bünyedir, zayıf bir bünyeye sahip olan kimselerin bağırsakları kendiliğinden kıl kurdu üretir.

Bağırsak Kurdu Dışkıda Görülür Mü?

Bağırsak kurdu dışkıda görülür fakat yumurtaları kesinlikle görülmez. Dışkıda beyaz ve kıl şeklinde 2 -3 santim boyunda görülebilir.

Makatta Kıl Kurdu

Özellikle geceleri bazı kıl kurdu türleri anüs bölgesinden çıkarak makatta ve insan vücudunda gezinir. Makat bölgesine yumurtalarını bırakır. Bu kurtlar ince olduğu için kendini hissettirmez. Çocukların makat bölgesinde kaşıntı olmasının sebebi ise kıl kurdunun makat bölgesinde gezinmesindendir.

Kıl Kurdunun Zararları

Kıl kurdunun zararları hayli fazladır, örneğin çocuklarda karın ağrısı, hafif mide bulantıları gün içinde sosyal hayatı etkileyebilir. Bununla beraber salyanın fazla akması, aşırı derecede halsizlik ve ruh halinde de değişimlere yol açar. Kıl kurdu olan kimseler daha agresif ve daha sinirli bir yapıya sahiptir. Sürekli makat kaşıntısı ise sosyal ve iş yaşamını olumsuz etkiler.

Bağırsak Kurdu Şurubu

Bağırsak kurdu şurubu kullanarak ta bağırsak kurtlarınızdan kurtulabilirsiniz. Helmipar 5 ml 500 Mg  100 Ml şurup. Şurup reçete ile doktor tarafından verilir. Çocuklar için ve yetişkinler için dozu doktor belirler. Bununla beraber hamile ve emziren anneler için önerilmez fakat şikâyetler fazla ise bununla ilgili doktor kontrolünde kullanıp kullanmayacaklarına doktor karar verecektir.

Bağırsak Kurdu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bağırsak kurdu için, hastanelerin dâhiliye bölümüne ya da üniversite hastanelerinin gastroenteroloji bölümüne gidilmesi gerekir.

Bu yazı 584 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak