Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Tüm gün çorap ve ayakkabı içinde olan ayaklar akşamları şişmiş ve çatlamış bir hal alabilir. bu durumda ayak sağlığı ve estetik görünümü olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle evde kendinizde rahatlıkla ayak bakımı yapabilirsiniz. Ayak bakımına özen gösteren kimseler daha rahat bir şekilde, sandelet tarzı açık ayakkabıları giyebilirler. Özellikle yaz aylarında açık ayakkabı giymek isteyen bayanlar ayak bakımlarına ve tırnak estetiklerine dikkat etmelidir. ayaklarınız için birçok kürü ve ayak bakım maskelerini bir araya getirdik bu tariflerden ayağınıza uygun olanlar ile ayak bakımı yaptığınız takdirde ayaklarınız daha sağlıklı ve daha güzel görünümlü bir hal alacaktır.

 Günlük Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Ayak hijyeni, ayak bakımı için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Günlük ayak bakımları ile ayak kokusu, ayak nasırı, mantar ve çeşitli enfeksiyonel hastalıklar ayaklarda kalmaz ve bu hastalıkların ayağa bulaşma ihtimali de kalmayacaktır. Estetik görünümlü ayaklar ve sağlıklı bir ayalar için yapılması gereken küçük detaylar ise;
 • Doğru ayakkabı seçimi; yaz aylarında nefes alan yumuşak ayakkabılar seçilmelidir. Aksi halde ayaklarda biriken ter ve kirler ayak kokusuna neden olacaktır. Bununla beraber ayak mantarı ihtimali de yükselmiş olur.
 • Doğru çorap seçimi; ayaklarınız için, pamuklu çorapları tercih etmelisiniz, böylece akyalar naylon çorapların içinde terleyip yıpranmayacaktır.
 • Ayak tırnak bakımı; ayak tırnakları ayakların güzelliğini gösteren en büyük etmenlerden bir tanesidir. Doğru bir şekilde kesilmiş ayak tırnakları ayakları her zaman olduğundan daha güzel gösterir. Ayak tırnakları kesilirken düz bir kesim yerine daha yuvarlak ve oval kesimleri tercih etmeniz gerekir, böylece tırnak batması gibi problemlerde yaşamasınız.
 • İdeal ayak kremi kullanımı; ayaklar eller ya da cildimiz gibi değil, daha sert ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyar bu nedenle ayaklar için daha yoğun ve daha yağlı kremleri tercih etmeniz gerekir.

 Normal Ayaklar İçin Evde Yapılan Bakım Önerileri Nelerdir?

 • Dışarıdan ya da işten geldikten sonra ayaklarınızı ılık suda yıkayın, ayaklar biraz yumuşadıktan sonra yeşil sabunla masaj yaparak yıkamaya devam edin böylece ayaklarınız günün yorgunluğunu büyük ölüde atacaktır.
 • Ayak parmaklarınızdan başlayarak dizlerinize doğru masaj yapın, bu masaj ile kan dolaşımınız hızlanacaktır böylece daha güzel ve daha genç bir ayak yapısına sahip olabilirsiniz.
 • Banyo esnasında özellikle topuklarınıza poza taşı ile masaj yapın bu ölü derilerin atılmasına yardımcı olacak ve daha taze bir ayağa sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Yatmadan önce mutlaka ayaklara nemlendirici sürmeniz gerekir, nemlendiriciyi parmak aralarına kaçırmamaya dikkat edin aksi halde ayaklarda mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Mantar Hastalıklı Ayaklar İçin Ayak Bakım Önerileri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonu tüm gün kapalı kalan ve havasız kalan ayaklarda fazlaca meydana gelir. Bu nedenle ayaklarınıza pamuklu çoraplar giymeye özen gösterin.

Eğer tüm gün ayaklarınız kapalı kalmak zorundaysa ve çok terliyorsa bunun için ayak parmak aralarına pamuk koyulabilir bu ayakların kuru kalmasına yardımcı olacak ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Kına mantar hastalıklı ayaklar için en iyi alternatiflerden bir tanesidir. Ayağa kına ayaklar kaşıntıyı ve hastalığı büyük ölçüde hafifletebilirsiniz. Eğer kınanın renginin ayağınıza geçmesini istemiyorsanız, bir miktar zeytinyağı ile bir miktar tuzu karıştırabilir ve o şekilde ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

ayaklarınızda kaşıntı çok fazla ise bir miktar sarı kantaron bitkisini kaynatıp ayağınız yanmayacak bir şekilde ayaklarınızı kantaronlu su içinde bekletin, böylece kaşıntı ve hasatlık azalacaktır. bu uygulamayı düzenli yaptığınızda hastalık tamamen ortadan kalkacaktır.

vicks, ayak ve tırnak mantarları için kullanabileceğiniz alternatif çözümlerden bir tanesidir. Yatmadan önce mantar oluşmuş tırnaklarınıza bir miktar vicks uygulayıp, bir peçete yardımı ile ayaklarınızı sarın ve pamuklu çorap giyerek yatın bu şekilde tırnak mantarları kısa sürede tamamen iyileşecektir.

Topuk Çatlaklarına Kesin Çözüm Nedir?

Ayakların en büyük problemlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz topuk çatlaklarıdır. bunu için yapmanız gereken ise;

öncelikle tuzlu ve karbonatlı ılık suda ayaklarınızı 15 – 20 dakika kadar bekletin,

Daha sonra topuk taşı ile masaj yaparak topuklarınızı ölü derilerden arındırın, topuklarınıza vazelin krem sürerek yumuşatın pamuklu çoraplar ile topuk çatlaklarınız kısa sürede tamamen iyileşecek ve pürüzsüz bir hal alacaktır.

Kokulu Ayaklar İçin Bakım Nasıl Yapılır?

sürekli ayak kokusu yaşıyorsanız ve bu durumdan hem kendiniz hem de etrafınız rahatsız oluyorsa bunun için ayaklara hava aldıran ayakkabı ve pamuklu çorap tercih etmeniz gerekir. yine ayakları gün içinde karbonat ve sirkeli su ile yıkayıp kurutmanız etkili bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. ayakkabılarınızın içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat serpip bir gece karbonatla bekletmeniz de ayakkabılarda oluşan koku ve bakterileri tamamen yok etmenize yardımcı olacaktır.

ayak kokunuz giderek artıyorsa bunun için kullanmadığınız bir diş fırçasını alarak bir miktar diş macunu, bir miktar tuz, bir miktar karbonatı karıştırıp ayak parmak aralarınız dahil ayaklarınızın tüm yüzeyini diş fırçası ile fırçalayın ayaklara nefes aldıran bu yöntem ile ayak kokunuzdan arınabilirsiniz.

terleyen ayaklar nasıl terden kurtulur?

Ayak ve elleriniz sürekli terliyorsa bunun için mutlaka doktora girmeniz gerekir, bu durum bir iç hastalıklarının göstergesi olabilir. Ayak terlemesine bitkisel çözüm ise;

 • Bir avuç nane
 • Bir miktar adaçayı
 • Birkaç tane karanfil
 • Tüm bu malzemeleri yaklaşık bir litre suda kaynatıp ayaklarınızı 30 dakika bekletin, daha sonra ayaklarınızı kurulayın ayak terlemesi düzenli yapıldığı takdirde zamanla azalacaktır.

Ayaklar hijyenik bir şekilde tutulduğu zaman daha estetik ve daha sağlıklı olacaktır, bu nedenle ayakların düzenli olarak temizlenmeli ve gerek kozmetik ürünlerle gerekse bitkisel ürünlerle ayakların bakımı yapılmalıdır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -