Arpacık Nasıl Geçer?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...
 • Kirpik diplerinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan arpacık, günlük hayatta hemen hemen her insanın başına geliyor. Arpacık nasıl geçer sorusu ise bu yüzden çok soruluyor. Tıptaki adı hordeolum olan bu hastalık, göz kapaklarında meydana geliyor.

Arpacık Nedir

Toplumdaki ismi it dirseği olan arpacık, göz kapaklarında bulunan yağ bezelerinin akut enfeksiyonu sonucunda oluşur. Göz kapağı şişmesi sonucu fark edilen bu hastalık, göz kapağının kızarması, gözde batma meydana getirmesi ile de biliniyor.

İçerisi iltihap yani irin ile dolan bu göz kapağındaki kırmızı çıkıntı, içindeki iltihap arttıkça büyüyor ve ağrısı da artıyor. Arpacık genel olarak da göz kapağı üzerine yerleşen pislik, makyaj ve benzeri atıkların birikmesi sonucu oluşuyor.

Arpacık Belirtileri 

Arpacık başlangıcı:

 • Göz kırpmada zorlanma
 • Gözde batma hissi
 • Göz çevresinde meydana gelen şişlik
 • Gözde yanma hissi
 • Göz kapağında veya göz pınarında ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik
 • Kirpik dökülmesi
 • Gözyaşı kanalından mukus akması
 • Işığa karşı hassasiyet ve ışıktan rahatsız olma

Arpacık Niye Çıkar

 • Göz kapağının enfeksiyon geçirmesi
 • Stres
 • Genetik etkenler
 • Göz temizliğine dikkat etmeme (makyajı temizlemeden uyuma)
 • Yetersiz beslenme
 • Denizden veya havuzdan mikrop kapma
 • Kullanılan bir makyaj malzemesinin yan etki meydana getirmesi
 • Kirli ellerin göz ile temas etmesi

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık nasıl geçer sorusuna geldiğimizde ise, normal şartlar altında 1-2 hafta gibi bir süreç gerekir. Bu süreyi evde yapacağınız doğal yollarla kısalta da bilirsiniz. Ayrıca arpacık ilacı alarak da bu süreyi kısaltmak tabi ki mümkün.

Arpacık ilacı için eczacıdan yardım alabilirsiniz. Ancak bir günde arpacık geçirmek gibi şansınız ne yazık ki yok. Arpacık en kısa süre ile 2-4 gün arasında geçer. Bir günde arpacık geçirdiği iddia edilen ilaçlar hem size pahalıya patlar hem de istediğiniz sonucu ne yazık ki alamazsınız.

Arpacık Ne Kadar Sürede Geçer?

Arpacık ne kadar sürede geçer veya arpacık kaç gün sürer sorularının cevapları size bağlı. Arpacık tedavisinde yapılması gereken en önemli şeylerden biri arpacığın çıktığı göze özenli davranmaktır. Sıcak pansuman, ilacın düzenli kullanılması ve gözün temiz tutulması arpacığın geçme süresini minimuma indirir.

Normal şartlarda arpacığın geçme süresi 1-2 haftadır. Ancak yapılan doğru uygulamalar ile bu süre 2 ile 4 güne kadar düşürülebiliyor.

Arpacık Nasıl Geçer Bitkisel Yöntemler

Arpacık evde nasıl geçer, neler yapılması gerekir, arpacık nasıl tedavi edilir? İşte cevapları;

Sıcak Kompres

Arpacık geçirme yöntemlerinden en etkilisi, arpacığın çıktığı bölgeye sıcak uygulama yapmaktır. Sıcak uygulama bölgedeki kan akışını hızlandırdığından arpacığın daha hızlı iyileşmesini, iltihabın parçalanarak daha hızlı dağılmasını sağlar. Ayrıca şişme ve acı gibi etkenleri de ortadan kaldırır.

Sıcak uygulamayı demlenmiş çay tortusu ile de yapabilirsiniz. Çayı demledikten sonra çaydanlığın içinde kalan çay yapraklarını bir peçeteye koyarak, gözünüze sıcak olarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 3-4 kere tekrarlayın.

Karanfil

Göz arpacığının acısını geçiren en iyi yöntemlerin biri de karanfil kullanarak yapılır. Acıyı yok eden ve iltihabı önleyen karanfil, göz enfeksiyonunun yayılmasının da önüne geçer.

Bir bardak suya ortalama 5-6 tane karanfil atın ve 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ise suyunu süzün. Temiz bir pamuğu bu suya batırın, ardından da 10 dakika boyunca gözünüzün üstüne koyarak çok hafif bastırın. Bu yöntemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Soğuk Su ile Yıkayın

Gözünüze her ne kadar sıcak çay pansumanı yapsanız da, gözünüzü yıkarken soğuk su kullanın. Yüzünüzü daha sık yıkamak bu dönemde yapacağınız en doğru hareket olur. Ayrıca bu eylem hem gözünüzdeki ağrıyı hafifletecek hem de gözdeki batma ve yanma hissini ortadan kaldıracaktır.

Sarımsak

Arpacık sarımsak ile çok kolay bir sürede ortadan kayboluyor. Sarımsağı yemenizin yanı sıra, arpacığın çıktığı bölgeye de uygularsanız kısa sürede sonuç almanız mümkün. sarımsakla arpacık geçirmek için sarımsağı rendeleyip, arpacık çıkan bölgede belirli aralıklarla bekletmek yeterli.

Arpacık İlacı

Arpacık ilacı kullanımı pek tavsiye edilmese de doktor reçetesiyle alınabilir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -