Arap Sabunu

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Arap sabunu, eskiden yoğun bir şekilde kullanılan bir temizlik ürünüdür. Farklı markalar daha etkili kimyasal ürünleri çıkarmasından itibaren nerede ise unutulmaya yüz tutmuş olan Arap sabunu, tekrar gündeme gelmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise temizlikte kullanılan kimyasalların cilde ve insan sağlığına ciddi tehdit oluşturmuş olmasıdır.

Arap Sabunu Nedir?

Arap sabunu günümüzde artık yağlardan elde edildiği için birçok farklı leke ve kir üzerine etkisi kısıtlı kalmıştır. Bu nedenle çok fazla kullanılmaz, fakat kaliteli ürün üreten firmaların Arap sabunları oldukça yüksek etkiye sahiptir bu nedenle farklı temizlikte rahatlıkla etkisi görülebilir. Organik yaşama geri dönmek isteyen kimseler artık evlerine güçlü temizlik kimyasalları almak yerine halk arasında yeşil sabun olarak adlandırılan Arap sabunlarına yönelmişlerdir. Mikrop öldürücü özelliği ile hastane gibi temizliğine özen gösterilen alanlarda da Arap sabunu kullanımı fazlaca yapılır.

Arap Sabunun Faydaları Nelerdir?

Arap sabunu gerek doğa için, gerek insan sağlığı için büyük öneme sahiptir. Üstelik yüksek miktarda zararlı kimyasallar ile üretilen temizlik ürünlerine oranla faydaları da mevcuttur. Arap sabunun faydaları ise;

 • Bulaşık temizliğinde etkilidir, kirleri kolayca çıkarmasının yanında tabak ve bardaklarda zararlı kimyasal artıklar bırakmaz ve insan sağlığını tehdit etmez.
 • Çamaşır temizliği içinde güçlü bir malzemedir. Özellikle beyaz giysilerin rengini daha parlak gösterir.
 • Halı, koltuk ve perdeler üzerinde kullanımı yapılır, bu alanları parlatmakla kalmaz sürekli kullanılan eşyaların üzerinden bakteri, mikrop, mayt gibi zararlı maddeleri öldürür ve eşyaları parlatır.
 • Cam silmek için iyi bir üründür ve camdan içeri girecek sivrisinek, sinek, böcek ve karınca gibi haşereleri kokusu ile uzak tutar, özellikle yaz aylarında cam temizliği, kapı temizliği gibi temizliklerde kullanılması tavsiye edilir.
 • Yer temizliği için etkili bir üründür. Laminent, parke, döşeme, derz gibi alanların temizliği Arap sabunu ile yapılırsa yüzeyler hasar görmez, parlar özellikle evelerinde evcil havyan besleyen kimseler halı ve yer temizliği için Arap sabunu kullandığı takdirde hayvandan gelebilecek bakterileri temizler ve daha ferah ortamlar sunar.
 • PH değeri diğer sabunlara oranla düşüktür, yani bu ürünü hayvanlarınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz bu sizi hem maddi kayıptan kurtaracaktır hem de hayvanlarınıza zarar vermeden tüylerini parlatacaktır.
 • Arap sabunu gider temizliği yapmak içinde oldukça avantajlıdır.
 • Arap sabununu sarımsakla karıştırarak evinizdeki çiçek ya da bitkilerinize tarım ilacı olarak da kullanabilirsiniz. Yine evinde sürekli böcek ve karınca olan kimseler bu yöntem ile evlerinde bulunan haşerelerden etkili ve zararsız bir şekilde kurtulabilirler.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Arap sabununu ev temizliğinden, duvar temizliğine kadar birçok alanda rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle evinizde küçük çocuğunuz varsa ağır kimyasallar yerine Arap sabunu kullanabilirsiniz. Evde en çok kullanılan alanlar ise, cam temizliği, yer temizliği, halı, perde koltuk, bulaşık çamaşır temizliğinde kullanılabilir. Sizlere evlerinizde Arap sabununun nasıl kullanılır konusunda önemli bilgiler vermeye çalışacağım, bu bilgiler sayesinde zararlı temizlik ürünleri yerine Arap sabunu ile daha doğal ve daha zararsız temizlik yapabilirsiniz. Özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kimseler Arap sabunu kullanarak, egzama, deri alerjileri, cilt mantarları, siğil gibi sorunların daha fazla artmasının önüne geçebilir ve deri hastalıklarının yavaşlamasına sebep olabilirisiniz.

Arap Sabunu İle Çamaşır Temizliği

Arap sabunu ile çamaşır yıkayacaksanız bir miktar sıcak suyun çerisine Arap sabunu koyup, bekletmeniz gerekecektir. Yine çamaşırlarınızda leke varsa bunun için bir miktar kalıp sabunu ve bir miktar karbonatı leke üzerine sürüp bekletebilirsiniz, böylece etkili bir temizliğe sahip olabilirsiniz. Arap sabunu ile temizlik yaparken çamaşırlarınız da yumuşayacaktır. Özellikle bebek ve çocukların çamaşırlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylece çamaşır deterjanın çocukların cildine zarar vermesiniz de önlemiş olacaksınız. Eğer cildinizde kaşıntı, pul – pul dökülmeler ve egzama gibi problemleler varsa çamaşırlarınızı mutlaka Arap sabunuyla yıkayın, bu yöntem ile cildinize herhangi bir zarar gelmeyecektir.

Çamaşır yıkarken çamaşırlarınızın güzel ve hoş kokmasını istiyorsanız Arap sabunu içine bir miktar doğal kokular kullanabilirsiniz. Bu sayede doğal ve organik temizlik ürünü elde etmiş olursunuz.

Arap Sabunu İle Bulaşık Temizliği

Arap sabunu bulaşık yıkarken de etkili bir temizlik ürünüdür. Diğer bulaşık deterjanlarına oranla sağlıklı ve durulaması kolay bir üründür. Arap sabunu ile bulaşık yıkayacaksanız bir miktar Arap sabunu bir tatlı kaşığı karbonat ve yarım limon suyunu bir kâsede karıştırıp bulaşıklarınızı yıkayabilirisiniz. Böylece limonun ve karbonatın etkisi ile bulaşıklarınız hem parlak hem de temiz olacaktır. Eğer yanmış ve çok yağlı tabak ve tencerelerinizde de organik ve zararsız ürünler kullanmak istiyorsanız bunu için bir iki tatlı kaşığı toz ki, bir tatlı kaşığı Arap sabunu bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı karbonat ve limonu bir kâse içinde karıştırarak yanmış ve çok yağlı bulaşıklarınızın temizliğinde kullanabilirisiniz.

Arap Sabunu İle Mutfak Temizliği

Evin diğer odalarında kullanıldığı gibi Arap sabunu mutfakta da rahatlıkla kullanılabilir, özellikle mutfak dolaplarınız için kullanacaksanız, bir sprey şişenin içerisinde bir miktar karbonat, limon ve Arap sabunu eklenerek homojen hale getirmeniz gerekir. Bu şekilde hazırlanan temizleyici ürün ile mutfak dolaplarınız silebilirisiniz. Dolaplarınızda biriken kir ve yağlar eriyerek temiz bir hal alacaktır yine fırın içi gibi hassas alanlarda da Arap sabunu rahatlıkla kullanılabilir.

Arap Sabunu İle Halı Temizliği

Halı temizliği için Arap sabunu kullanabilirsiniz halıda meydana gelebilecek bakterilerden de böylece arınabilirisiniz. Özellikle halılar üzerinde çok fazla bakteri, mayt ve mantar bulunur bunların tamamen yok edilmesi için bir kova içerisine bir miktar Arap sabunu ekleyerek halılarınızı ve koltuklarınızı silebilirisiniz.  Koltuk ve yataklarda aynı şekilde Arap sabunu ile silinebilir. Özellikle çocuk odalarının temizliğini Arap sabunu yardımı ile yapabilirisiniz. Böylece çocuklarınız temizlik malzemeleri nedeni ile alerjik gibi durumlara maruz kalmayacaktır.

Arap Sabunu İle Yer Temizliği

Yer temizliğinde Arap sabununun etkisi oldukça fazladır, parke gibi alanlar çamaşır suyu gibi temizleyici ürünler yüzünden zamanla aşınır ve deforme olur. Arap sabunu doğal bir ürün olduğu için aşınma yapmaz ve sizlere harika parlaklık sunar. Bunu için yapmanız gereken Arap sabunu ile yerleri silmek olacaktır.

Arap Sabunu İle Banyo Ve Tuvalet Temizliği

Banyoda kullanacağınız Arap sabunun içerisine bir miktar limon eklemeniz Arap sabununun etkisini arattıracaktır. Özellikle derz aralarında oldukça etkili olan Arap sabununu kullanırken, sert bir fırçadan yardım almanız önemli konulardandır. Yine temizlik malzemesinin içerisine bir miktar sirke eklemeniz temizlikte parlaklık ve renklerde canlanmalara neden olacaktır.

Arap Sabunu İle Saç Bakımı

Eski insanlar saç bakımlarında Arap sabunu kullanırlardı, buda saçların canlı, parlak ve güçlü olmasını sağardı, fakat günümüzde farklı saç şampuanları, saç kremleri gibi ürünler gelişmiştir bu ürünler zamanla saçlarda incelmelere ve dökülmelere neden olur. Özellikle ağır kimyasal içeriklere sahip olan şampuanlar saçlarda beyazlamalara neden olur. Saçları dökülen, saç telleri incelen ve saç kıran olan kimseler saçlarını doğal Arap sabunu ile yıkayabilirler. Böylece daha parlak ve daha güçlü saçlara ulaşabilirsiniz. Bu konuda Barış Manço 7 den 70 adlı programında saçlarını Arap sabunu ile yıkadığını söylemiştir.

 • Arap sabunu ile yıkanan saçlar kolay taranır.
 • Saç kökleri güçlenir.
 • Saç dökülmeleri durur.
 • Saçlarda parlaklık oluşur.
 • Saç kıran, saç mantarı, kepek gibi problemler düzenli kullanım sonunda yok olacaktır.

Arap Sabunu Kullanıcı Yorumları

 • Ben sürekli kullandığım yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Açık renkli halı veya koltuğunuz varsa bir miktar suya arap sabunu ilave ederek köpürtün. Kirli bölgeye köpüğü sürerek biraz bekleyin. Köpük lekeye işlediğinde silin, temizlikteki farkı göreceksiniz.
 • Evet, açık renkli halı ve koltuklarda bende işe yaradığını gördüm.
 • Tülleri suda bekletip arap sabunu ile bolca köpürtüp ovalıyorum, beyazlığı gerçekten de fark ediliyor.
 • Çok iyi sonuçlar alıyorum bir de şu kokusu olmasa
 • Mutfak tezgâhımı temizledikten sonra parlaması için arap sabunu ile bir kat siliyorum
 • Televizyonda bir doktordan duymuştum kimyasal içerikli temizlik malzemeleri sayesinde kimyasal malzemeleri solumak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden evimi baştan aşağı arap sabunu ile temizliyorum, çok daha sağlıklı.
 • Saçlarımı boyadım, biraz fazla beklettiğim için çok koyu oldu. Arap sabunu ile yıkadım, saç rengim açıldı ve saçlarım parlaklığa kavuştu.
 • Birçok temizlik maddelerinin içinde arap sabunu var diye biliyorum. Parfümlü ve rengarenk ürünlere çok para vermeye gerek yok.
 • Bu aralar doğal temizlik ile kafayı bozdum, bütün evi arap sabunu ile temizliyorum. Bebeğim halılara temas ettiği için halılarımı arap sabunu ile temizliyorum. Yerlerimi de sirke ve arap sabununu karıştırıp siliyorum. Arap sabununu fazla kullanmayın yerlerde kayganlık oluşturur.

Arap Sabunu Nereden Alınır?

Arap sabunu, market ve web sitelerinden alabilirsiniz.

Arap Sabunu Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Arap sabunu alırken, kaliteli ve kullanılmamış yağlardan yapılmasına özen göstermeniz gerekir ve yine katkısız içerikli olmasına özen göstermekte fayda vardır.

Arap Sabunun Fiyatı Nedir?

Arap sabunun fiyatları farklı olabilir burada kaliteli ürünleri kullanmaya özen gösterin, Arap sabunu kilo ile satılan bir temizlik ürünüdür. 5 kilosu yaklaşık 25  – 30 TL gibi fiyatlardan sunulur.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -