-Google Reklamı-
Ana Sayfa Sağlık Kadın Sağlığı Adet Gecikmesinin Sebepleri Nedir?

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nedir?

0
832

Kadınlar hayatının bazı dönemlerinde adet gecikmeleri yaşarlar. Bu yüzden de adet gecikmesi neden olur böyle zamanlarda en çok arattırılan sorulardandır.

Adet gecikmesinin nedenleri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle her kadının adet gecikmesinin sebebi ayrı olarak araştırılır.

Adet Gecikmesi Nedir?

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı kanama olayına adet denmektedir. Adet gecikmesi ise kadının her ayın belli bir gününde gelen kanın gelmemesi durumudur. Yani kadının aylık olarak gördüğü reglin o ay gecikmesidir.

 

Adet gecikmesi birçok nedenle meydana gelebilir. Ayrıca adet gecikmesi sadece fiziksel bir sorundan dolayı değil, psikolojik bir sorundan dolayı da meydana gelebilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesinin nedenleri ve belirtileri kadından kadına farklılık gösterse dahi belli başlı bazı nedenler bulunmaktadır. İşte adet gecikmesi nedenleri ve belirtileri;

Hormonal Bozukluklar

Kadınlardaki adet gecikmesinin nedenleri arasında en sık karşılaşılan neden hormonlardaki bozukluktur. Yani adet gecikmesinin hormonal bir sebeple gecikmesidir.

Prolaktin hormonunun yüksekliği, troid hormonunun az veya fazla salgılanması ve polikistik over olarak bilinen yumurtalık kistinin olması bu hormonal dengesizliklerin en büyük sebebidir.

Hormonal bozuklukların en büyük belirtilerinden biri kadının vücudundaki kılların artması ve kalınlaşmasıdır. Yani aşırı kıllanmanın nedenleri arasında hormonal dengesizlik vardır.

Adet gecikmesinin hormonal dengesizlikten dolayı olup olmadığını anlamak için endokrinoloji doktoruna başvurup, hormon testi talep edilmelidir. Doktorunuz ise sonucuna göre size ilaç verecektir.

Doğum Kontrol Hapları

Bir korunma yöntemi olarak da kullanılan doğum kontrol hapları hormon dengesini bozduğundan adet düzensizliğine neden olabilir. Adet gecikmesi sebepleri arasında olan doğum kontrol hapı kullanımı, doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.

Gebelik

Kadınların geneli hamile kaldığı aydan itibaren adet görmez. Bu bazı kadınlarda değişiklik gösterse de yani kadın hamile kaldığı halde adet görmeye devam etse de sağlıklı olanı adet görmemesidir. Adet gecikmesi hamilelik kaynaklı da olabilir.

Şayet gebelik şüphesi duyarsanız adetinizin gecikmesi gebelikten kaynaklı olabilir. Bunun için ise bir test yaptırarak sonucuna bakıp ona göre hareket etmek gerekir.

Obezite veya Zayıflık

Çok aşırı kilolu olmak veya çok zayıf olmak adet düzensizliğinin nedenleri arasındadır. Şayet bu iki problemden biri sizde varsa ve adet gecikmesi yaşıyorsanız mutlaka bir diyetisyenden liste alıp ona göre hareket etmelisiniz.

Adet Döngüsünün Yeni Başlamış Olması

Adet görmeye yeni başlayan kızların, ilk yıl adet düzensizlikleri olması gayet normaldir. Ancak ilerleyen zamanlarda bu düzensizlik devam ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolü gerekir.

Aşırı Spor Yapma

Aşırı derecede hareket vücudun adet döngüsünü etkiler. Bu durum özellikle sporcu kadınlarda sıklıkla yaşanır. Şayet aşırı spor yapıyorsanız ve adetiniz gecikiyorsa bu normaldir.

Kist

Polikistik Over olarak da bilinen yumurtalıklardaki kistler, adet gecikmesinin en büyük nedenleri arasında yer alır. Jinekoloji hekimi bu rahatsızlığın nedenini belirlemek için sizden bazı testler isteyecektir.  Tedavi ile adet döngünüz normale dönecektir.

Stres ve Depresyon

Adet gecikmesinin psikolojik nedenlerinin de bulunduğunu söylemiştik. Kaygı, depresyon ve stres adet döngüsü üzerinde etki yaratıp gecikmesine neden olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Şayet antidepresan, kortizon hapları ve antibiyotik kullanılıyorsanız, bu ilaçları kullandığınız süre zarfında adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Bu duygulardan uzaklaşıp normal hayatınıza döndüğünüzde ise bu etki ortadan kalkacak ve adet döngünüz düzene girecektir.

Adet Kaç Gün Gecikir?

Peki adet gecikmesi kaç gün sürer? Adet gecikmesi 7 gün süreye kadar normaldir. Adet gecikmesinin en fazla olduğu bir gün sayısı yoktur. Çeşitli sebeplerden ötürü adet 1 ay bile gecikebilir.

 

Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Adet gecikmesinden dolayı rahatsızlık duyuyorsanız bunu mutlaka bir kadın doğum doktoruyla konuşmanız gerekir. Doktorunuz size gerekli testleri yapıp, adet gecikmenizin nedenlerini ortaya çıkardıktan sonra, sizin için en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz